понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 80

Кожухаров: Македонија се придржува кон проекциите за растот

SASO

Последни вести

Универзитетскиот професор Сашо Кожурхаров за телевизија Нова истакна дека Македонија се придржува кон проекциите кои ги има кои што се третирани на база на неколку сегменти,

-Тие сегменти пред сѐ базирани на компаративната анализа, базирани на проекциите врзани за увозот, домашната потрошувачка, класичниот извоз, директните инвестиции од странство, како и продолжување на задолжувањата, односно државниот долг, вели Кожухаров.

Тој додава дека мораме да го прифатиме оценувањето и од европските експерти дека ние сме во првите пет земји по економски раст во Европа.

-Дали сме први или петти е само прашање на методологијата, изјави професорот Кожухаров.

Најчитани вести