понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Крадци во Мексико украле камион со радиоактивен товар

Крадци во централно Мексико вчера украле камион кој пренесувал радиоактивен материјал, соопштиле властите во Мексико.

cbb83076f6f0783820191b2d21956080

Последни вести

Крадци во централно Мексико вчера украле камион кој пренесувал радиоактивен материјал, соопштиле властите, објави „Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

Радиоактивниот отпад – иридиум 192 – нормално се користи во индустриската радиографија, изјавил Мексиканскиот министер за внатрешни работи. Материјалот бил спакуван во специјален контејнер и моѓе да предизвика здравствени проблеми доколку е несоодветно чуван и ракуван, стоело во изјавата.

При крајот на минатата година, крадци исто така украдоа камион кој носел опасен токсичен медицински материјал за кој Обединетите Нации рекоа дека може да биде материјал за „Валкан бомба“.

Радиоактивниот товар подоцна бил пронајден фрлен од крадците блиску до местото каде што бил украден, пишува Ројтерс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести