недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Креаторката Мршиќ со ревија во Србија, а Кадриу во Приштина

На Модната недела во Србија (Srbia Fashion Week) која ќе се одржува од 22 до 26 април во Нови Сад , Росица Мршиќ пред српската публика ќе се претстави на 24 април.

Prishtina FN

Поврзани вести

Како специјални гости од Моден викенд Скопје дизајнерката Росица Мршиќ месецов ќе учествува на српската Модна недела додека моделите на Мила Кадриу ќе се презентираат на модна манифестација во Приштина.

Mcouture by Mila Kadriu која во рамките на пролетниот Моден викенд Скопје направи моден бранч ќе биде дел од Prishtina Fashion Night на 18 април , вечер во која ќе бидат прикажани модели на повеќе дизајнерски имиња и брендови. Од таму најавуват гостување и на директорите на пет модни недели од различни земји. Покрај манекенките од Албанија и Германија ќе бидат ангажирани и манекенките од модната агенција Подиум од Скопје.

На Модната недела во Србија (Srbia Fashion Week) која ќе се одржува од 22 до 26 април во Нови Сад , Росица Мршиќ пред српската публика ќе се претстави на 24 април. Организаторите од Србија за ова издание најавуваат гостување на повеќе светски имиња меѓу кои и познатиот Ејмерик Франсоа кој ќе биде во улога на официјален бекстејџ координатор и предавање на Доналд Потард поранешен генерален директор на модната куќа Jean Paul Gaultier и советник на Paco Rabanne, Kenzo Takada, Chantal Thomass, Vivienne Westwood, Alexander McQueen, Donna Karan и други.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести