понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Кремљ бара милјардерите да помогнат во стабилизирање на рубљата

kreml

Последни вести

Кремљ од 41 милијардери бара да го докажат својот патриотизам во соочување со санкциите од западот. Барајќи излез од кризата, претседателот на Русија Владимир Путин се обратил на 41 олигарх, објави МИА.

Целта на разговорот била милијардерите да придонесат на тоа со заеднички сили да се стабилизира курсот на рубљата, народот да не ги подигнува рубљите од сметките од банките и да ги претвора во девизи, или да купува се што ќе му дојде под рака.

Во Јекатеринската сала во Кремељ Путин на бизнисмените им порача дека е подготвен на отворен разговор за било кое прашање и го повтори предлогот за целосна амнестија на капиталот за тие кои парите ќе ги вратат во земјата.

Најчитани вести