понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Кремљ најави средба Путин-Меркел во Франција

140310-merkel-putin-jsw-210p_3407f783c62c466926f2045e5155daef

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин ќе се состане со германската канцеларка, Ангела Меркел во Франција во текот на одбележувањето на 70 годишнината од сојузниот ден Д, изјави Јури Ушаков, советник за надворешна политика на Путин.

Претходно беше најавено дека за време на одбележувањето, Путин ќе се сретне и со францускиот претседател Франсоа Оланд и британскиот премиер Дејвид Камерун.

Ушаков рече дека не е планиран состанок со американскиот претседател Барак Обама.

Кремљ, исто така, соопшти дека Путин и Меркел денеска разговарале телефонски за координираните мерки за ублажување на кризата во Украина, како и за снабувањето со плин на Европаксата Унија и Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести