петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кремљ упати критики до САД за уцените кон Украина

rusija i sad

Последни вести

Денес Кремљ упати критики кон САД, повикувајќи ги да престанат да ја уценуваат Украина и да ги финансираат бунтовниците, пренесе „АФП“.

„Западот мора да престане со уцените и заплашувањата“, истакнал советникот на рускиот претседател Сергеј Глазиев, посочувајќи ја како пример средбата на заменик државниот секретар на САД Викторија Нуланд, со олигарси блиски до украинската Влада во декември.

„Колку што знаеме, таа им се заканила на олигарсите со нивно „запишување“ во американската црна листа, ако претседателот Виктор Јанукович не ја предаде власта на опозиција. Тоа нема никаква врска со меѓународното право“, изјавил тој.

„Се чини дека САД го поддржуваата државниот удар“, додал Глазиев, според кого тие даваат 20 милиони долари неделно, за да ги финансираат опозицијата и бунтовниците и за да ги вооружуваат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести