петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Крим: Декларација за независност

Декларацијата чекор пред референдумот за присоединување на Крим кон Русија

Russia Ukraine

Поврзани вести

Парламентот во Крим денеска прогласи независност на тој полуостров од Украина, пред референдумот за присоединување на таа територија кон Русија.

„Декларацијата за независност на автономната област на Крим  и градот Севастопол“ е усвоена со 78 гласови, до вкупно 81 присутен пратеник, соопшти кримскиот парламент кој што властите во Киев го сметаат за нелегален.

Парламентот на Крим за 16-ти март закажа референдум на кој што граѓаните треба да се изјаснат за присоединување кон Русија. Одлуката за референдум е донесена откако прозападната опозиција ја смени власта во Украина.

Руската Дума на 21-ви март ќе го разгледува предлогот за присоединување на странската територија која ќе изрази таква желба, како што е случајот со крим, но и забрзување на процедурата за издавање на пасоши на граѓаните од тие подрачја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести