понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Крим: Голема излезност на референдумот, атмосферата напната

Голема излезност на рефендумот, но неговата легитимност е знак прашање

Sergei Aksyonov

Поврзани вести

Претседателот на Комисијата на собранието на Крим за подготовка на референдумот, Михаил Малишев, соопштил дека е забележана голема излезност на гласачите на референдумот за судбината на оваа автономна Република.

Гласачките места се отворени во осум часот по локално време.

На украинскиот полуостров Крим на референдум жителите избираат да се присоединат кон Русија и поголема автономија во рамки на Украина.

„Луѓето масовно доаѓаат на гласачките места од рано утро, а тоа не се случило од времето на Советскиот сојуз“, рекол Малишев.

Меѓу првите гласал претседателот на Владата на автономната Република Крим, Сергеј Аксјонов, кој оценил дека гласањето ќе заврши добро.

„Само напред. Се’ ќе заврши добро, нема сомнеж за тоа“, рекол Аксјонов, нарекувајќи го референдумот историски момент.

Инаку, референдумот се одржува во крајно напната атмосфера, бидејќи Западот го смета за незаконски и се заканува со санкции за Москва, за која што гласањето е целосно легитимно.

На гласачките ливчиња прашањата се поставени на руски, украински и кримско- татарски јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести