недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Крим ќе ја преземе сопственоста над државните компании

krimrusija

Поврзани вести

Крим наскоро ќе ја преземе сопственоста над украинските државни компании на своја територија, изјави денеска првиот заменик премиер на Крим, Рустам Темиргалиев.

Тој рекол дека трансферот ќе биде подготвен во следните денови…„за голем имот кои што и’ припаѓа на Украина,  а се наоѓа на територијата на Крим“.

Меѓу компаниите кои ќе бидат преземени од страна Крим, тој ги споменал Черноморнафтохас и државната железница.

„Имотот на приватните компании и лица ќе останат во нивна сопственост“, рекол тој и додал дека сопствениците треба повторно да го регистрират својот имот по руските закони.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести