среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Крим ќе се откаже од украинската валута во април

rublja

Поврзани вести

Крим ќе се откаже од украинската валута-гривната, во април. Ова го соопшти за РИА Новости висок претставник на владата на регионот, чие население го поддржа референдумот за пристапувањето кон Русија.

Претходно властите соопштуваа дека гривната ќе остане официјална валута до 2016 година.

„За жал морам да кажам дека паралелната циркулација на рубљата и гривната нема да биде возможна“, рекол вицепремиерот на Крим, Рустам Тамиргалиев, додавајќи дека регионот преминува кон употреба на рубљата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести