недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Крим одлучува на 16 март: Русија или Украина?

krimrusija

Поврзани вести

Референдумот за статусот на Крим ќе се одржи на 16 март, најави денеска потпретседателот на Владата на тој регион.

Од жителите на Крим ќе биде побарано да одлучат дали Крим ќе остане дел од Украина или да се приклучи кон Русија.

„Референдумот ќе се одржи на 16 март“, рече потпреседателот на Владата во Крим, Рустам Темиргалиев.

Новиот датум е две недели пред оној што беше најавен минатата недела.

Тој појаснил дека граѓаните на Крим ќе треба да дадат одоговор на едно од двете прашања: Дали сте за Крим да стане составен дел на Руската Федерација? или Дали сте за враќање на Уставот од 1992 година?

Според Уставот на Крим од 1992 година републката е дел од Украина и односите се базираат на договори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести