вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Крим прогласи независност

Ukraine

Поврзани вести

Врховниот совет на Крим на вонредна седница ја усвои резолуцијата за независност и се обрати до Русија за „прием на република Крим во состав на Руската федерација“.

Собранието на Крим, исто така, се обрати и до Обединетите нации и сите држави од светот да ги признаат.

За тој предлог гласале 85 пратеници на кримското собрание.

На Крим вчера беше одржан референдум за статусот на кој, според објавените резултати, 96,7 отсто од гласачите гласасе за присоединување со Русија, а 2,51 отсто од гласачите биле Крим да остане дел од Украина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести