вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Крим сака да се присоедини кон Русија

krim 1

Поврзани вести

 Врховниот совет на Крим донесе решение да го промени датумот за одржување на референдумот за статутот на Крим на 16-ти март. Заменик министерот на автономната република, Рустам Темиргалиев вели дека на референдумот ќе бидат поставени две прашања: „Сакате ли Крим да се присоедини кон Руската Федерација“ и „Согласни ли сте уставот на Крим од 1992 година да биде возобновен?“

Освен тоа, парламентот на автономната република во состав на Украина, Крим донесе решение да побара од Русија да ја разгледа молбата на регионот за присоединување кон руската територија.

Во меѓувреме, дипломатските обиди за смирување на кризата во Украина продолжуваат со средби во Рим и Брисел.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести