петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Крим се појави на руската карта

rusija ukraina kiev mapa

Поврзани вести

Крим се појави на картата на Русија, објавена на сајтот на Советот на Федерацијата, пренесе „РИА Новости“.

Во моментов во Горниот дом на рускиот парламент се одржува свечена церемонија поради пристапувањето на знамињата на Крим и градот со федерално значење Севастопол кон заедничката галерија од знамиња на субјектите на Руската Федерација.

На референдумот од 16 март повеќе од 90 отсто од жителите на полуостровот го поддржаа пристапувањето на територијата кон Русија. Соодветниот договор беше потпишан во Москва на 18 март. На крајот на минатата недела, двата дома на рускиот парламент го ратификуваа договорот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести