сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Крис Рок останува домаќин на доделувањето на Оскарите

kris-rok

Поврзани вести

Крис Рок ќе остане да биде домаќин на овогодинешното доделување на Оскарите. Но, актерот Вил Смит, режисерот Спајак Ли и други најавија дека ќе го прескокнат доделувањето на наградите на 28 февруари и досега нема никакви индикации дека планираат  да го отповикаат својот бојкот.

Поради многубројните жалби на познатите личности на сметка на овоогодишното доделување на Оскар, при што втора година по ред се номинирани повеќе бели уметници, Академијата за филмска уметност најави афирмативна акција на новата програма, ветувајќи дека двојно ќе го зголеми женски и малцински членства до 2020 година.

А домаќинот Крис Рок  ќе остане да ја води оваа приредба и покрај повиците за бојкот, откри продуцентот Реџиналд Хадлин во интервју за Интертејнмент тунајт.

Главно белци, мажи и постари лица го сочинуваат составот на повеќе од шест илјади професионалци во филмската индустрија кои припаѓаат на Академијата и кои веќе долго време се критикувани во врска со расната и родовата еднаквост која се однесува на доделувањето Оскар.

Промените, кои едногласно се одобрени во четвток навечер од страна на Управниот одбор на Академијата, опфаќаат програма кои ќе „идентификува и регрутира квалификувани нови членови кои претставуваат поголема разновидност“, како и отстранување на некои стари членови.

Најчитани вести