недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Критичар на Путин пронајден мртов

aleksej-500

Последни вести

Алексеј Девоченко, руски актер и познат критичар на политиките на Владимир Путин е пронајден мртов под сомнителни околности во својот дом во Москва.

Четириесет и девет годишниот актер Девоченко е пронајден во својот стан, како што пренесуваат украинските медиуми, лежејќи во базен од сопствената крв.

Русиот актер бил познат и како критичар на Владимир Путин, што е едно од најопасните работи во „царската држава“, како што ја нарекувал Алексеј.

Полициско официјално лице одби да ја поврзе смртта на Девоченко со неговиот политички ангажман.

-Постојат основи за претпоставка дека убиството на уметникот е од криминален карактер, истакнал неименуван извор.

Пред две години Девоченко се спаси од убиство при напад во метро станица во Москва.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести