понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Кривична пријава против битолчанец, поради даночно затајување

Поврзани вести

СВР Битола поднесе кривична пријава против Р.С.(42) од с.Десово, битолско, поради основано сомнение дека сторил кривично дело „даночно затајување“.

Пријавениот, инаку индивидуален земјоделец со намера да одбегне плаќање персонален данок во 2011 година, во управата за јавни приходи-Прилеп не поднел годишна даночна пријава за остварен приход за 2010 година иако истиот на својата трансакциона сметка имал прилив на парични средства во износ од 506.000 денари со што затаил персонален данок на доход во износ од 50.598 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести