вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Кривична пријава за крадец од Жубрино

kradec-1

Последни вести

Полицијата поднесе кривична пријава  Ш.Р. (29) од село Жубрино за кражба.

Во периодот од март до август минатата година, пријавениот со употреба на подесен предмет и кршење на бравите и катинарите, насилно отворал врати и прозорци од куќи и помошни објекти во селата Србица и Стрелци. Притоа тој противправно одзел еден агрегат за струја, повеќе моторни пили како и друг работен алат и прибор.

На идентичен начин,  Ш.Р. влегол во амбуланта во близина на РЕК „Осломеј“ и во една приватна здравствена установа од каде одзел сирупи и други медикаменти. На 17-ти овој месец, по наредба на судија во претходна постапка извршен е претрес во неговиот дом при што пронајдени се дел од бесправно одземените предмети. По извршеното препознавање тие се предадени на оштетените сопственици на објектите.  На лицето му е одредена  мерка притвор во траење од осум дена.

Најчитани вести