петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Кривична пријава за поранешниот директор на ”Проаква” –Струга

СВР Охрид поднесе кривична пријава за поранешниот директор на ”Проаква” –Струга за злоупотреба на службената должност и овластување.

Vodovod-620x360

Поврзани вести

СВР Охрид поднесе кривична пријава за поранешниот директор на ”Проаква” –Струга за злоупотреба на службената должност и овластување.

Осомничениот Б.Т. (53) се товари дека во 2009 година, кога бил на функцијата директор, го довел до заблуда Управниот одбор, дека претпријатието РЕ “Водовод”- Охрид е во тешка финансиска состојба и дека по потребно да се прогласат за технолошки вишок 23 лица. На вработените потребно било да им се испатат 60 плати, како и секој од нив да биде обештетен со по 8.000 денари.

Со оваа постапка, поранешниот директор го оштетил претпријатието за 6.356.671 денари или 591 илјада евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести