четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Кривична пријавата против Х.Т заради кражба и телесен напад

krivicna

Поврзани вести

СВР-Скопје до надлежното Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против лицето  Х.Т. (20) од Скопје  поради основано сомнение дека извршил две кривични дела и тоа “тешка кражба на дрзок начин“ и “тешка телесна повреда“  за што  од страна на судија во претходна постапка  му е одредена мерка притвор во траење од осум дена.

Кривичните дела пријавениот ги извршил во март годинава на улица „Васил Ѓоргов“ на подрачје на Центар, во вечерните  часови пришто додека оштетената се движела по улицата тој и пришол од напред и  со употреба на физичка сила ја турнал, и ја одзел чантата  при што таа паднала на асфалтот а пријавениот со трчање се одалечил во непознат правец.

Од падот оштетената  се здобила со тешки телесни повреди и истата е задржана за понатамошно лекување во Клинички Центар “Мајка Тереза“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести