Македонија,Крими хроника

Кривична за битолчани кои шверцувале Сиријци

Кривична за битолчани кои шверцувале Сиријци

РЦ за ГР „Југ“ поднесе кривична пријава против И.П.(27) и Т.Г.(48), двајцата од Битола, за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“. На 15.12.2014 година, во 23,30 часот, кај раскрсницата за с.Велушина, битолско, извршена е контрола на патничко возило „ауди А4“ управувано од Т.Г. во кое сопатник е И.П, при што се пронајдени шест сириски државјани.