понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кривична за дилер на марихуана од Скопје

marihuana1-9--1-

Последни вести

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Б.(40) од Скопје, поради основано сомневање дека сторил кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Од страна на судија на пријавениот му е изречена мерка притвор во траење од 30 денови.

Имено, пријавениот во текот на овој месец неовластено од непознато лице набавил и држел кај себе неодредена количина марихуана, која ја препакувал и чувал во својот дом, заради понатамошна продажба.

Извршен е претрес во домот на М.Б. при што се пронајдени, полиетиленска кеса со непозната растителна материја, хартиена паковка со непозната растителна материја, дробилка црвена боја со непозната растителна материја и дигитална вага со натпис “LAICA“ со остатоци од непозната растителна  материја и истите се одземени. Пријавениот е приведен во службените простории на Единицата, каде не дал појаснување на начинот на сторување на кривичното дело.

По извршено вештачење, констатирано е дека се работи за марихуана со вкупна маса 71,75 грама, метална дробилка со нето маса од 0,17 грама и хартиено паковање со нето маса од 0,58 грама мешавина од тутун и марихуана, а на дигиталната вага е констатирано дека има присуство на траги од иситнети и исушени врвни делови – вршункии кои потекнуваат од растението канабис.

Во претходниот период, стои во соопштението, против М.Б. се поднесени кривични пријави за сторени кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“, „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, „прикривање“, „кражба“, „тешка кражба“ и „одземање на моторно возило“.

Најчитани вести