недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кривична за директорот на поштата во Битола

Директорот на 8 февруари во својство на службено лице ја искористил својата положба и ги пречекорил границите на своите овластувања, при што со службеното патничко моторно возило без патен налог за службено патување во странство, заедно со својата сопруга направил излез на граничниот премин Меџитлија и отпатувал за Грција .

download

Поврзани вести

Секторот за внатрешни работи –Битола поднесе кривична пријава против Е.А (44) од Битола вработен како директор во Македонска Пошта Скопје-Подружница Битола, заради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување”.

Пријавениот  на 8 февруари во својство на службено лице ја искористил својата положба и ги пречекорил границите на своите овластувања, при што со службеното патничко моторно возило без патен налог за службено патување во странство, заедно со  својата сопруга направил излез на граничниот премин Меџитлија и отпатувал за Грција .

Со самото дело пријавениот се стекнал со имотна корист од околу 6000 денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести