Македонија

Кривична за директорот на поштата во Битола

Кривична за директорот на поштата во Битола

Секторот за внатрешни работи –Битола поднесе кривична пријава против Е.А (44) од Битола вработен како директор во Македонска Пошта Скопје-Подружница Битола, заради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување”.

Пријавениот  на 8 февруари во својство на службено лице ја искористил својата положба и ги пречекорил границите на своите овластувања, при што со службеното патничко моторно возило без патен налог за службено патување во странство, заедно со  својата сопруга направил излез на граничниот премин Меџитлија и отпатувал за Грција .

Со самото дело пријавениот се стекнал со имотна корист од околу 6000 денари.