среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Кривична за екс-директорот на „Водовод“ – компензирал сметки за ручеци

Поранешниот директор на ЈП Водовод Куманово наместо да наплати милиони денари во неплатени сметки тој ги компензирал за бесплатни рученици за него и пријателите

kumanovo-vodovod-620x264

Поврзани вести

Наместо да ги наплаќа неплатените сметки од неколку кафеани во Куманово, поранешниот директор на општинското Јавно претпријатие „Водовод“ ги компензирал за ручеци и седенки. Поради ваквото свое работење, триесет и осумгодишниот В.Б., според полицијата, го оштетил претпријатие за повеќе од шест милиони денари.

Полицијата информирајќи дека поднела кривична пријава против В.Б. за злоупотреба на службената положба соопштува дека тој во периодот од 2010 до 2012 година во пет кафеани во Куманово на кои им биле испратени сметки за вода, геодезија и проектански услуги не ги наплатувал побарувачките туку ги компензирал со ручеци и седенки со свои пријатели.

„Исто така и во еден угостителски објект кој не е корисник на градската водоводна мрежа и не е регистриран во ЈП ’Водовод’ Куманово како потрошувач на вода, пријавениот користел угостителски услуги на име на ЈП ’Водовод’. Со горенаведените дејствија пријавениот го задолжил претпријатието во вкупен износ од 6.030.469 денари“, се вели во информацијата од полицијата.

Полицијата и претходно има поднесувано пријави за Б.В. поради истото кривично дело.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести