Македонија,Крими хроника

Кривична за менаџер во Авто-мото друштвото „Струга“

Кривична за менаџер во Авто-мото друштвото „Струга“

Кривична пријава против 39-годишниот стружанец Д.Б поднесе полициската станица Струга, поради постоење основано сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Пријавениот, на 7. мај годинава, во својство на менаџер во Авто-мото друштвото „Струга“, без да спроведе законска постапка за издавање привремени регистарски таблици, издал четири времени таблици од кои две за патнички и две за товарни моторни возила.

– Тоа го направил со издавање на времените таблици на рака на физичко лице од струшкото село Ливада вработен во фирмата „Викторија инвест“ од Република Албанија. На ова лице пријавениот му издал четири потврди и четири привремени таблици за возилата кои на денот на издавањето на времените регистрации биле на територијата на Република Албанија и немале остварено влез во државава, информира портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски.

Издадените времени таблици, како што додава Димоски, подоцна биле однесени на граничниот премин Ќафасан и биле поставени на товарните и патнички моторни возила пред да влезат во Република Македонија.

При контрола на влез на граничниот премин, полициските службеници констатирале нецелосна документација и не дозволиле влез на македонска територија а ги одзеле пробните времени таблици.