петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Кривична за полицаец од Прилеп

mvrrrrasfasffsafasfasr

Последни вести

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди поднесе кривична пријава против полицаецот Д.Ц.(39) од Прилеп, за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“.

На 06.октомври оваа година, околу 21,00 часот, на патот кој води од с.Црнилиште-с.Ропотово, Прилепско, полициска патрола во која бил и пријавениот при обид да запрат ТМВ „ТАМ“, управувано М.Е. од с.Црнилиште, истиот не застанал на дадениот знак и продолжил да се движи со голема брзина.

Полициската патрола се упатила по товарното возило, но од страна на патничко возило „голф 3“ управувано од С.Е., брат на М.Е. им било попречено движењето, по што пријавениот од службен пиштол во знак на предупредување најпрвин испукал неколку куршуми во воздух, а потоа и во тркалото на патничкото возило, кое се превртело во ендек покрај патот. На овој начин пријавениот ги довел во опасност животот на возачот на патничкото возило и на полициските службеници кои биле со него.

Најчитани вести