недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кривична за скопјанец кој крадел мобилни од малолетници

krade_telefon

Последни вести

Кривична пријава заработи 18 – годишниот И.Л.(18) од Скопје за сторени кривични дела „разбојничка кражба“ и „разбојништво“.

Како што соопштуваат од МВР, на 24.10.2014 година, околу 13,30 часот на ул. „Димитрија Чуповски“ во скопската населба Центар, во автобус на ЈСП број 22 пријавениот му одзел мобилен телефон на малолетник и му рекол дека ќе му го врати по излегувањето од автобусот. Откако се симнале од автобусот,  пријавениот побарал од оштетениот пари за да му го врати мобилниот телефон, но откако малолетникот одбил, пријавениот физички го нападнал одземајќи му го блузонот кој го носел во раце.

Исто така на 07.11.2014 година околу 17,15 часот на истата улица на автобуската постојка Рекорд со употреба на физичка сила и закана со боксирач му одзел мобилен телефон на друг малолетник. Од страна на судија од претходна постапка на пријавениот му е изречена мерка притвор во траење од 30 дена.

Најчитани вести