сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Кривична за стуржанец кој се заканувал со оружје

wpid-policija-41.jpg_0

Последни вести

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против Б.С.(45) од Струга поради недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи, при што на пријавениот одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Имено на 09.01.2015 година околу 17,20 часот Б.С. пристигнал во дворот на оштетениот и по вербална расправија и закани по неговиот живот и животот на неговиот син од појасот извадил огнено оружје пиштол и го вперил кон истиот.

Откако Б.С. дознал дека синот на оштетениот не е во домот заминал за потоа повторно да се врати околу 20,30 минути при што истиот бил приведен од страна на полициски службеници. Од пријавениот одземен е еден пиштол марка „Перто Берета“ калибар 7,65 милиметри и при извршен претрес во неговиот дом, пронајдена е една пушка калибар 22 милиметри со оптички нишан која истиот нелегално ја поседувал.

Најчитани вести