петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Кривична за турски државјанин кој фалсификувал пасош

Условна затворска казна за турски државјанин кој сакал да ја напушти земјата со фалсификуван пасош.

Осомнитените изработувале бугарски пасоши кои потоа ги продавале на лица кои сакале да патуваат во ЕУ

Осомнитените изработувале бугарски пасоши кои потоа ги продавале на лица кои сакале да патуваат во ЕУ

Поврзани вести

Кривична пријава и условна затворска казна заработи турски државјанин кој се обидел да ја напушти државата со фалификуван пасош.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека пред четири дена на аеродромот „Александар Велики“ при пасошка контрола 30-годишниот Д.О. турски државјанин приложил фалсификувана патна исправа.

Од страна на Основен суд Скопје изречена му е казна затвор во траење од две години, условно за пет години да не стори кривично дело. На истиот му е изречена забрана „протерување од земјата во траење од 10 години“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести