петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Кривични за 30 лица кои ограбувале во Битола

Тројца од осомничените се малолетни, а десет лица се полнолетни и тие при извршените кражби нанеле штета од 790.500 денари.

poli

Последни вести

Тринаесет лица добија кривични пријави поради сомнение дека во Битола извршиле тешки кражби.

Тројца од осомничените се малолетни, а десет лица се полнолетни и тие при извршените кражби нанеле штета од 790.500 денари.

Две од крижбите биле сторени во текот на 2012 и 2013 година, а останатите осум годинава. Помеѓу расветлените кривични дела од СВР Битола е и кражбата од август, кога „пленот“ бил 270.000 денари, а за која веќе кривична пријава има А.Б.(22).

МВР соопшти дека тој, во куќа во Битола, ја отворил двокрилната врата која била затворена со електрична брава, влегол низ заеднички скали кои ги користат три семејства, се упатил на вториот кат и со лост ја обил трокрилата дрвена врата. Кога влегол, од куќата одзел машки и женски накит, рачен машки часовник и 480 австралиски долари и 3.000 денари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести