петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Кривични за иницијаторите за изградба на споменик на албански војници во Струга

Петмина членови на Иницијативниот одбор за подигнување спомен обележјето заработија кривични пријава

Спомен обележјето почна да се гради во септември годинава

Спомен обележјето почна да се гради во септември годинава

Поврзани вести

Петмина членови на Иницијативниот одбор за подигнување спомен обележје на албанските војници кои учествувале во Македонско албанското востание против српскиот окупатор заработија кривични пријава поради обидот незаконски да изградата споменик на црковно земјиште кај Теферич во Струга.

Полицијата поднесе кривични пријави за кривични дела од Законот за градење и Законот за просторно и урбанистичко планирање против В.А. (47), М.С. (52), З.Љ. (43), Ф.С. (31) и М.К. (29).

Иницијативниот одбор споменикот почна да го гради кон крајот на септември, но со интервенција на Струшкиот завод за заштита на споменици градбата беше спречена бидејќи тоа земјиште според стари документи е црковно.

 

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести