Македонија,Крими хроника

Кривична за четири момчиња за тешки кражби извршени во Охрид

Кривична за четири момчиња за тешки кражби извршени во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против против Е.Д.(21), С.К.(21) и против две други малолетни лица, сите од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени шест тешки кражби.

Пријавените, како што соопшти МВР, ги извршиле делата во периодот од 11 до 15 август во повеќе деловни објекти во Охрид. Тие со употреба на подесен алат насилно влегувале во објектите и одземале разни предмети. На тој начин предизвикале материјална штета и се стекнале со противправна имотна корист од 46.000 денари.

СВР Охрид изврши претрес во собите каде што престојувале пријавените и пронајде дел од алатот користен во извршувањето на тешките кражби.