Македонија,Крими хроника

Кривична за гостиварец поради 18 тешки кражби

Кривична за гостиварец поради 18 тешки кражби

Дваесет и деветгодишниот О.А. од Гостивар доби кривична пријава поради сомнение дека извршил 18 тешки кражби.

Пријавениот добил кривична бидејќи во текот на овој месец во повеќе куќи, станови и деловни објекти во Охрид извршил кражби и причинил материјална штета од околу 299.000 денари.

Крадецот од објектите одземал пати, златен и сребрен накит, мобилни телефони, апарати, парфеми…

Скопјанец уапсен поради тешки кражби

Минатиот месец уапсен беше Исмаил Т.(42) од Скопје.

Како што информираат од МВР, Исмаил се барал за издржување на две затворски казни во траење од една година и десет месеци за сторени две кривични дела „ тешки кражби “ и издржување на затворска казна во траење од пет месеци за сторено кривично дело „кражба“.

 

 

Неодамна, поточно пред три месеци во тетовско МВР раветли 13 тешки кражби.