сабота, 29 јули 2017  |  Вести денес: 22

Кривични пријави за напаѓачите на полицајците во Тетово

krivicna

Последни вести

Секторот за внатрешни работи Тетово вчера до Основното јавно обвинителство поднесе кривични пријави за четири лица од градот поврзани со нападот врз четворицата полицајци што во четвртокот околу 18 часот се случи во Тетово, информираше денеска портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

Тој истакна дека А.И.(69) е осомничен за убиство во обид бидејќи, според досегашниот тек од истрагата, тој со железна шипка ги нападнал полицајците, при што двајца од нив се здобиле со тешки телесни повреди по главите  и телата по што биле префрлени на скопските клиники. Врз едниот од полицајците кој бил најтешко повреден бил извршен хирушки зафат и е во сериозна здравствена состојба.

– Неговиот син И.И.(40) се сомничи за напад на службено лице при вршење работи на безбедност.  При обидот за негово апсење поради правосилна судска пресуда со која И.И. е осуден на казна затвор од една година поради нанесување тешка телесна повреда, дојде до нападот врз полицајците, рече Јосифовски.

Останатите две лица Е.Ј.(36) и 17 годишниот син на И.И., посочи, се осомничени како соизвршители при напад на службено лице што врши работи на безбедноста.

– Е.Ј. уште во петокот половина час по полноќ бил приведен и задржан од полицијата а во текот на вчќерашниот ден тој бил изведен пред судија во претходна постапка на Основниот суд во Тетово кој му определил на Е.Ј. притвор од 30 дена. Истата мерка притвор во траење од 30 дена им е определена на А.И., И.И. и 17-годишниот малолетник кои се во бегство и кои се бараат, додаде Јосифовски.

Најчитани вести