четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Кризата не и’ се заканува на евро зоната, туку на Русија

Русија повеќе загрозена од кризата во Украина

mario dragi

Поврзани вести

Гледајќи само од финансиска перспектива, кризата во Украина не би требало да има големо влијание на евро зоната, смета претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги.

Но, според него, кризата претставува закана за Русија и околните земји.

„Доколку на ситуацијата во Украина гледаме само од технократски агол и доколку го анализираме обемот на трговијата, услугите, финансиските услуги и тековите на капиталот, гледаме дека врските не се толку силни за да дојде до поголемо прелевање на кризата од тој регион“, рекол Драги.

Но, како што смета тој, влијанието на кризата врз Русија и земјите кои се граничат со таа земја и Украина е многу сериозно.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести