петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Кризата „удри“ по куповната моќ на Италијанците

Економската криза во Италија ја погоди куповната моќ на 69 отсто од населението и принуди голем број млади луѓе да ја напуштат земјата, покажуваат резултатите од едно истражување.

soping

Поврзани вести

„Околу 69 отсто од семејствата во земјата укажуваат дека е намалена или влошена нивната куповна моќ“, се наведува во истражувањето, во кое што учествувале 1.200 домаќинства ширум Италија.

Според резултатите, 53 отсто од испитаниците навеле дека ги намалиле патувањата со автомобил за да заштедат на гориво, 68 отсто од нив ги намалиле трошоците за в кино и различни видови на забави, додека 45 отсто од испитаниците помалку трошат на вечерни излегувања.

Во јужниот дел на Италија, приходите по глава жител се пониски за разлика од Грција или Шпанија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести