недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 3

Кромидот е ваш сојузник против изгореници и каснувања од комарци

Освен што е неопходен речиси во секое јадење, кром идот може да ви помогне и кај разни здравствени проблеми. Еве 2 трика каде кромидот ќе ви помогне да се решите од два класични летни проблеми.

kromid-ubavina

Поврзани вести

Освен што е неопходен речиси во секое јадење, кром идот може да ви помогне и кај разни здравствени проблеми. Еве 2 трика каде кромидот ќе ви помогне да се решите од два класични летни проблеми.

Против изгореници

Сигирно барем еднаш во животот сте се изгореле. Следниот пат кога ќе ви се случи тоа ставете парче кромид на изгореницата. Неговото антиспетичко и седативно дејство ќеја спречи појавата на инфекции и подцна на лузни.

Каснувања од комарци

Интензивниот мирис на кромидот го спречува каснувањето од комарци. А во случај ако веќе сте каснати ставете кромид на местото за да го спречите чешањето.

 

Најчитани вести