вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Крстиќ: Се подготвува стратегија за банкарскиот сектор

Предуслов за исполнување на замислената стратегија е да се спречи понатамошното одливање на средства низ банките, на неадекватен начин.

krstic

Поврзани вести

Српскиот Министерот за финансии, Лазар Крстиќ денеска на седницата на Собранието на Србија изјави дека се подготвува стратегија за банкарскиот сектор, кој е во државна сопственост.

„Ние подготвуваме стратегија која до сега не е направена и веќе преземавме чекори за да избегне ситуација која ја имавме со три банки во државна сопственост,“ изјави Крстиќ во текот на амандманската расправата на Предлог буџетот за 2014 година

Предуслов за исполнување на замислената стратегија е да се спречи понатамошното одливање на средства низ банките, на неадекватен начин.

Крстиќ потсети дека е основан Финансиски комитет за стабилност, на кој се дискутирало за банкарскиот сектор.

„Од сите државни банки побаравме вонредна ревизија и речиси сите дојдоа во министерството. Веќе составивме неколку алтернативи за стратегија на банкарскиот сектор, кој е во државна сопственост.Ќе видиме кој е вистинскиот начин за следната година да се консолидираме, за да не се создаде фискален ризик, кој моментно постои во системот,“изјави српскиот министер за финансии.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести