четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Крстиќ: Агресивно против сивата економија

Даночните олеснувања кои се дел од најавените пакет мерки на Владата на Србија за економско заздравување, исто така се дел од борбата против сивата економија.

krstic

Поврзани вести

Министерот за финансии на Србија, Лазар Крстиќ најавува агресивни мерки против сивата економија бидејќи таму лежи потенцијал за пополнување на буџетот од 500 до 700 милиони евра годишно, но предупредува дека тоа не може да се оствари од денеска за утре.

Крстиќ, гостувајќи во Дневникот на РТС, напомена дека во борбата против сивата економија неопходно е пред се да се изградат институциите на Даночната управа.

Со анализата на податоците, востановено е кој плаќа данок, а кој не. Најавува дека наскоро ќе биде изменет Законот за даночна постапка и актуелните закони за до 1 јули борбата против сивата економија да го достигне својот врв.

Даночните олеснувања кои се дел од најавените пакет мерки на Владата на Србија за економско заздравување, исто така се дел од борбата против сивата економија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести