недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Крстот над Сараево повторно цел на вандали

24092014115716_beton krst

Последни вести

Крстот на Златиште, на едно возвишение над Сараево, повторно цел на вандали. Непознати лица вчеравечер успеале да го искршат бетонот на дел од крстот кој се навалил на една страна.

Ова е втор обид за уривање на крстот кој е поставен во сабота на местото Златиште кај Сараево. Тој е подигнат како спомен обележје во знак на сеќавање на 6.500 Срби убиени во текот на војната во БиХ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести