вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Крстот во Аеродром трет по големина во светот

krst-aerodrom

Поврзани вести

Крстот во општина Аеродром е трет најголем во светот. Висок е 51 метар, широк 4 метри, краците му се простираат на 34 метри, а тежи 88 тона.

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, најави дека овој крст ќе биде трет по висина во светот, по Милениумскиот крст на Водно, кој е втор по ви­си­на, но прв во светот изграден на највисока надморска висина.

На неколку дена пред Велигден, крстот во скопската населба Аеродром е скоро готов.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести