петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Крвава новогодишна прослава во Шангај

Несреќата се случила на масовниот собир на Плоштадот Чен Ји, 25 минути по полноќ, откако непознат човек фрлил фалсификувани американски долари од покрив на зграда. Тогаш луѓето почнале да се туркаат за да ги соберат парите и тоа ја предизвикало трагедијата.

sangai

Последни вести

Најмалку 35 луѓе загинаа, а 42 се повредени во стампедо за време на новогодишната прослава на кејот Вајтан во централниот дел на Шангај, објавија локалните медиуми.

Несреќата се случила на масовниот собир на Плоштадот Чен Ји, 25 минути по полноќ, откако непознат човек фрлил фалсификувани американски долари од покрив на зграда. Тогаш луѓето почнале да се туркаат за да ги соберат парите и тоа ја предизвикало трагедијата.

Властите започнале спасувачка операција и давање помош на повредените.

Повеќето од повредените се пренесени во болница, каде во посета пристигнал и градоначалникот на Шангај, Јан Сјун.

 

Најчитани вести