сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Крвави напади на Боко Харам: Убија 47 лица

Боко Харам продолжува со масакрите.

bokoharam

Поврзани вести

Продолжуваат крвавите напади на озогласената терористичка група Боко Харам од Нигерија.

Вооружени лица од исламистичка група Боко Харам убија вчера 47 лица во напад врз североисточниот град Бама, соопшти полицијата.

Полицискиот комесар од државата Борно го потврди бројот на загинатите.

Тоа е еден од неколкуте крвави напади на екстремистите оваа седмица. Во неделата најмалку сто лица, претежно христијани беа убиени од исламисти во едно село на североистокот на Нигерија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести