сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Крваво во Јемен: Најмалку 60 загинати во меѓуверски судири

При судирите , што се случиле во еден бунтовнички камп, загинале околу 40 бунтовници и 20 племнски борци.

jemen

Последни вести

Во вооружени пресметки меѓу шиитските бунтовници и воружени припадници на сунитското племе Хашади во северниот дел на Јемен вчера беа убиени над 60 лица.

Според претставник на племето Хашади, кое е едно од највијателните во тој дел од Јемен, при судирите , што се случиле  во еден бунтовнички камп, загинале околу 40 бунтовници и 20 племнски борци.

Во крвавите нереди  меѓу шиитските бунтовници и припадници на сунитските племиња во северената јеменска провиција Омран во првиот месец од  годинава загинале над  сто лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести