недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Кучи: Тачи е виновен за појавата на исламски радикализам

5814mala

Поврзани вести

Поранешниот косовски министер за полиција Блерим Кучи, зборувајќи за исламскиот радикализам и учеството на косовски Албанци во борбите во Сирија и Ирак и планирањето терористички акции, директно денеска го обвини Хашим Тачи и Демократската партија на Косово дека се одговорни за тоа.

Во изјава за весникот Експрес, тој вели дека ДПК е во коалиција со тие есктремисти и благодарение на гласовите од тие екстремисти, таа партија беше прва на изборите.

„Сигурен сум дека МВР на Косово одамна има детални информации за се што прават екстремни струи во Косово. Прашањето е: Зошто МВР не делуваше веднаш кога имале доверливи информации?“, запраша Кучи.

„Сепак, одговорот е јасен, бидејќи во МВР и во Владата на Косово има лица кои се директно или индиректно поврзани со тие екстремисти, а Тачи имаше потреба за нивни гласови. Сега со оглед дека е под силен меѓународен притисок, треба да преземе мерки против оние кои му дадоа гласови, а тоа се екстремистите. Тоа е спектакл за јавност што го прави Тачи“, рече Кучи.

Тој додава дека во оваа сложена ситуација на Косово, Тачи се однесува како „народен актер“.

Истовремено, Партијата за правда што е во коалиција со Тачи и неговата ДПК, ги зеде под заштита луѓето уапсени за есктремизам, истакнувајќи дека јавноста треба да се воздржи и дистанцира од екстремни оценки. Во соопштение од партијата остро се осудува секој обид за скрнавење на исламски идентитет и се повикува да не се манипулира со верскиот идентитет во политички цели.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести