среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

ФОТО: Куќа изгоре во Радовиш, тешко повреден пожарникар

Куќа изгоре во Радовиш. Пожарникар е тешко повреден во пожарот што избувна вчера попладне во куќа на улицата „Партизанска“.

pozar-kuka-640x396

Поврзани вести

Куќа изгоре во Радовиш. Пожарникар е тешко повреден во пожарот што избувна вчера попладне во куќа на улицата „Партизанска“. Целосно изгорел вториот кат и кровната конструкција на куќа во Радовиш.

При гаснењето на пожарот, пожарникар е тешко повреден. Тој се здобил со скршеници на ногата, првично бил хоспитализиран во Клиничка болница-Штип, а поради сериозноста на повредите е испратен на Клиниките во Скопје.

Куќа изгоре во Радовиш

Куќа изгоре во Радовиш

Се запалил компјутерот, а потоа била зафатена и завесата

Командирот на ТППЕ – Радовиш, Ѓеро Коцев изјавил дека пожарот во 13 часот и 50 минути бил пријавен од страна на соседите, а сопственикот на куќата не бил дома.

Во гаснењето на пожарот учествуваме девет пожарникари со три противпожарни возила, пламените јазици брзо се ширеа, бидејќи куќата е изградена од трска. Според увидот, кој е направен пожарот настанал најверојатно од компјутерот, а потоа се проширил на завесата и на останатат покуќнина, вели Коцев.

Како што посочи Коцев, при интервенцијата, пожарникарите успеале да ја спасат и соседната куќа, чија кровна конструкција била на само неколку метри од опожарената куќа.

Најчитани вести