среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Културните работници од Охрид со поддршка за Иванов

poddrska11

Последни вести

Во рамки на денешната посета на Охрид, претседателот Иванов оствари средба со работниците во областа на културата.

На средбата во Домот на културата, претседателот Иванов беше информиран за тековните активности поврзани со организирањето на културните манифестации кои традиционално се одржуваат во Охрид. Притоа, беше изразена благодарност до претседателот Иванов за неговото покровителство на манифестацијата „Охридско лето“ како и за поддршката на Меѓународениот семинар за македонски јазик, литература и култура.

Воедно, на средбата беа разменети мислења околу заштитата на културното наследство.Во таа насока, културните работници го запознаа Претседателот со досега реализираните активности за заштита на објектите со културно-историска вредост, како и со тековните активности –конзервацијата на јужниот бедем на долни Сарај и конзервацијата на архитектурата и живописот на црквата Св.Богородица Перивлепта во Охрид.

Македонскиот претседател истакна дека и во иднина сестрано ќе ја поддржува промоцијата и афирмацијата на македонската култура, бидејќи преку неа се изразува духовноста и креативноста, но се отсликува и наследството и традицијата на нашиот народ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести