Крими хроника

Кумановец загинал во борбите во Сирија

Кумановец загинал во борбите во Сирија

Аднан Реџепи од Куманово во саботата загинал во борбите во градот Шам во Сирија, пренесува новинската агенција ИНА, објави Република.

31-годишниот Албанец бил дел од востанието против режимот на сирискиот диктатор Башар ал-Асад. Како што е наведено, тој починал во саботата.

Аднан Реџепи е поранешен борец на Ослободителната народна армија во војната од 2001 година во регионот на Куманово – Карадак, како дел од специјалната единица. Во 2003 година тој беше уапсен и осуден на четири години затвор.