сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Куманово ќе добие дополнителни количини на вода

voda

Поврзани вести

Дополнителни количини вода ќе се пуштат во Општина Куманово, со што би се решил моменталниот проблем со водоснабдување со вода за пиење на општина Куманово.

Ова беше решено на денешниот состанок на Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Михаил Цветков со директорот на водостопанство Кумановско-Липковско Поле, Филип Филиповски, директорот на ЈП Водовод Куманово, Горан Стојковски и пратеникот од Куманово, Зоран Ѓорѓиевски .

Исто така присутните на состанокот се договорија во рок од пет дена двете страни да потпишат заемно прифатлив договор за долгорочно снабдување со вода кој е законски услов за испорака на вода.

Водостопанство Кумановско Липковско Поле превзема обврска во рамките на своите можности веднаш да почне со дистрибуција на вода преку алтернативни цефководи, а ЈП Водовод Куманово превзема обврска за редовно плаќање на фактурите согласно заеднички договорена цена и сервисирање на старите долгови спрема водостопанство Кумановско Липковско Поле.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести