петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

Курц: Со фер избори и итните реформски приоритети до преговори со ЕУ

Спроведувањето на слободни и фер избори заедно со имплементација на итните реформски приоритети ќе и овозможат на Македонија да се врати на патот кој ќе ја води кон отворање на преговори за членство во ЕУ, изјави денеска во Скопје шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц по средбата со неговиот македонски колега Никола Попоски.

курц

Поврзани вести

Се надевам дека ќе успеете да направите важни реформски чекори пред се во правец на зајакнување на правната држава и она што сега е нужно, а тоа се слободни и фер избори кои треба да се спроведат. Доколку тоа успее, тогаш Македонија се наоѓа на добар пат кон ЕУ и секако ќе има и отворање на преговорите. За мене е тоа исклучително позитивно и коректно, рече Курц, изразувајќи поддршка за македонската евроинтеграција.

Австрискиот дипломат во таа насока истакна дека на денешната средба двете земји усвоија Акциски план за соработка за 2017 година кој се однесува на интеграцијата во ЕУ, соработката во Берлинскиот процес, како и во рамки на претстојното австриско претседавање со ОБСЕ во 2017 година.

Австрискиот министер за надворешни работи уште еднаш се заблагодари за активностите на Македонија за затворање на балканската рута за мигрантите што, како што рече, значително го намали притисокот врз австриската граница.

Министерот Попоски истакна дека Македонија е благодарна за австриската поддршка.

Ние сме благодарни на поддршката која Австрија ни ја дава на патот кон ЕУ. Ова е многу значајно бидејќи се работи за наш највисок стратешки приоритет. Австрија е силен и убедлив поддржувач на овој пат и се надеваме и работиме интензивно во што е можно пократок временски период да отпочнеме процес на преговори со посебен фокус на фундаменталните поглавја 23 и 24 од преговорите, рече Попоски.

На новинарско прашање за неговото присуство на синоќешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, министерот Курц истакна дека тука нема ништо спорно и дека бил присутен во својство на член на Европската народна партија. Тој подвлече дека стои зад секој збор и оти ги повикал граѓаните на Македонија да излезат на избори, а за кого ќе го дадат својот глас решаваат само и единствено тие.

Најчитани вести